MakoLab zdobywa II miejsce w Konkursie Ontologii za GLEIO!

MakoLab zdobywa II miejsce w Konkursie Ontologii za GLEIO!

Opublikowany

Odnotowaliśmy kolejny duży sukces na arenie międzynarodowej. Ontologia GLEIO,opracowana przez Roberta Trypuza, Dominika Kuzińskiego i Mirka Sopka z MakoLabu, zdobyła drugie miejsce w Konkursie Ontologii, organizowanym przez International Association for Ontology and Its Applications (IAOA ). W konkursie brało udział dziewięć zespołów specjalistów, pracujących nad ontologiami. Opracowana przez zespół MakoLab ontologia znalazła się w finałowej trójce i była zaprezentowana przez Roberta Trypuza na międzynarodowej konferencji ontologii formalnej (FOIS 2016) w Annecy we Francji.

Ontologia GLEIO opisuje najważniejszą współczesną metodę identyfikacji banków, instytucji finansowych i innych podmiotów – uczestników transakcji finansowych znaną jako LEI – Legal Entity Identifier. Najważniejszą jej cechą, wyróżniającą ją w stosunku do innych ontologii, jest innowacyjna metoda opisania zmian w czasie, jakim podlegają identyfikatory LEI lub dane z nimi powiązane, w praktyce ich stosowania we współczesnym świecie. To właśnie ta cecha spowodowała tak wysoką ocenę naszej ontologii i przyniosła jej tak znaczącą nagrodę. W praktyce ontologia GLEIO stanowi fundament portalu www.lei.info zbudowanego przez MakoLab na potrzeby globalnych instytucji finansowych.
MakoLab inwestuje od wielu lat w rozwój innowacyjnych technologii związanych ogólnie z koncepcją „smart-data” (inteligentne dane), mającą swój wyraz m.in. w technologiach semantycznych. Technologie te są istotnym składnikiem cyfrowych produktów i usług MakoLabu dla sektora finansowego.

Udostępnij

Już jest! Schema.org 3.0 z terminologią finansową na bazie Financial Industry Bussiness Ontology

Kolejny duży sukces na naszym koncie. W maju propozycja wzbogacenia Schema.org o opracowany przez EDMC i MakoLab słownik dla sektora finansowego została oficjalnie zaakceptowana. Oznacza to, że zaproponowana terminologia, opracowana w oparciu o Financial Industry Bussiness Ontology (FIBO), stała się integralną częścią słownika Schema.org – najczęściej stosowanego standardu opisu danych strukturalnych w Internecie.