Nowa jakość w sprzedaży ubezpieczeń w krajach bałtyckich dzięki liderowi ze Skandynawii
Nowa jakość w sprzedaży ubezpieczeń w krajach bałtyckich dzięki liderowi ze Skandynawii

Nowa jakość w sprzedaży ubezpieczeń w krajach bałtyckich dzięki liderowi ze Skandynawii

Gjensidige Forsikring ASA, wiodący skandynawski ubezpieczyciel rozszerza swoją działalność w krajach bałtyckich. Istotny wkład w ekspansję firmy ma MakoLab, dostawca nowego serwisu internetowego, za pomocą którego klienci mogą kupować ubezpieczenia i zarządzać swoimi polisami. Platforma zbudowana została w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania z obszaru Customer Experience.

Gjensidige działa na rynku skandynawskim już od ponad 200 lat, a w krajach bałtyckich obecny jest od 2006 r. W ubiegłym roku, w ramach intensywnego rozwoju, firma zwiększyła swój udział na rynku bałtyckim, przejmując kilku znaczących ubezpieczycieli. Dziś grupa Gjensidige operuje w ramach trzech spółek: Gjensidige Nordic, Gjensidige Denmark oraz Gjensidige Baltic.
Powiększaniu obszaru działalności o kolejne rynki towarzyszy też nowa koncepcja rozwoju. Gjensidige stawia na długoterminową optymalizację kosztów i procesów sprzedażowych poprzez zwiększenie udziału elektronicznej sprzedaży i obsługi klienta. Służą temu nie tylko rozwijane od lat rozwiązania technologiczne, ale także dostosowana do obecnych realiów architektura informacji i spójna, konsekwentnie stosowana identyfikacja wizualna. Podstawowymi kanałami komunikacyjnymi służącymi realizacji tych celów są witryny internetowe spółek grupy Gjensidige, w tym najnowsza, przygotowana dla Gjensidige Baltic przez MakoLab.
Gjensidige opiera swoją strategię działania na prostym założeniu. Klient, który jest w stanie samodzielnie zakupić ubezpieczenie i wykonać wszystkie związane z tym operacje, nie angażując w ten proces personelu firmy, oznacza oszczędność czasu. Czas ten można przeznaczyć na tworzenie lepszych produktów ubezpieczeniowych, jeszcze bardziej odpowiadających na potrzeby klientów i stałe podnoszenie standardu obsługi klientów. Aby tak się stało, użytkownik musi otrzymać funkcjonalne i przyjazne w obsłudze rozwiązanie komunikacyjne.
Na wykonawcę nowego portalu ubezpieczeniowego, spełniającego wysokie wymagania grupy Gjensidige, wybrany został MakoLab. Firma łączy kompetencje z obszaru tzw. digitalu i świata rozwiązań biznesowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w tworzeniu rozbudowanych portali i aplikacji webowych, systemów biznesowych i zaawansowanych rozwiązań do obsługi klientów, a także integracji ich z innymi systemami wewnętrznymi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ rozwiązanie zamawiane przez Gjensidige miało stanowić „przedłużenie” istniejących już wewnętrznych systemów ubezpieczeniowych i obsługi klienta. Na wybór firmy wpłynął też fakt, że MakoLab od lat realizuje międzynarodowe projekty, sprawnie porusza się w multikulturowym środowisku pracy i już wcześniej dostarczał systemy biznesowe i strony internetowe dla instytucji ubezpieczeniowych w krajach bałtyckich.
Rozwiązanie przygotowane dla Gjensidige Baltic wykracza znacznie poza zwykły portal konsumencki; w jego skład wchodzą: portal informacyjny, aplikacje webowe umożliwiające zakup ubezpieczeń online, system dla klientów do zgłaszani szkód, rozbudowany system „self service” umożliwiający przeglądanie aktywnych polis ubezpieczeniowych, zakup nowych usług czy dokonywanie płatności. Całość zintegrowana jest z licznymi systemami ubezpieczyciela, bankami i call center.
O skali projektu może świadczyć fakt, że proces integracji obejmował kilkadziesiąt webservice’ów i narzędzi biznesowych stosowanych przez Gjensidige oraz integrację z systemami informatycznymi 7 banków (w obszarze obsługi płatności i autentyfikacji). Z kolei implementacja narzędzi analitycznych Google Analytics i Webtrends i tzw. opomiarowanie strony zapewniają firmie pełen wgląd we wszystkie operacje przeprowadzane przez klientów na stronie.
Unikalnymi cechami rozwiązania są:
  1. Implementacja innowacyjnego frameworku Gjensidige na platformie Customer Experience Management Sitecore 8, która pozwala na tworzenie nowych stron i sekcji landing page bezpośrednio przez dział marketingu, bez udziału programistów. Gjensidige od wielu lat pracuje nad rozwojem swojego interfejsu użytkownika, w celu stworzenia bazy komponentów, a nie zdefiniowanych szablonów strony, jak to się odbywa w tradycyjnych portalach.
  2. Możliwość przeprowadzenia całego procesu ubezpieczenia, zakończonego otrzymaniem polisy, całkowicie z wykorzystaniem kanałów elektronicznych i na każdym urządzeniu.
  3. Dostęp do informacji z wielu systemów wewnętrznych w jednym miejscu portalu dla klientów.
  4. Minimalna ilość informacji wymaganych od klienta do wykonania operacji – np. zakupu polisy, osiągnięta dzięki ścisłej integracji i weryfikacji danych na każdym etapie w wielu systemach.
  5. Autentykacja bankami – użytkownik nieposiadający konta w systemie jest w stanie otrzymać dostęp do swoich danych dzięki temu, że rozwiązanie korzysta z banków które weryfikują jego tożsamość.
  6. Rozwiązanie przygotowane jest do obsługi wielu krajów i języków, przy zachowaniu wspólnego ekosystemu i bazy komponentów.

Technicznie rozwiązanie zostało przygotowane od podstaw z wykorzystaniem platformy Microsoft .NET i architektury SOA (Service-Oriented Architecture). Cześć portalowa została zrealizowana na bazie platformy CEP firmy Sitecore, od wielu lat jednego z liderów w dostarczaniu rozwiązań do zarządzania treścią i doświadczeniem użytkowników wg analityków renomowanego instytutu Gartnera. Biorąc pod uwagę specyfikę klienta, szczególną wagę przyłożono do bezpieczeństwa danych, wydajności strony oraz mierzenia realnej konwersji. Prawdziwym wyzwaniem była wielowątkowa i wielowymiarowa integracja różnych systemów i narzędzi z wykorzystaniem wielu różnych metod

– mówi Marcin Kotynia, menadżer zespołu Business Solutions w MakoLab, odpowiedzialnego za realizację rozwiązania dla Gjensidige.

Oprócz polskiego zespołu MakoLabu w projekcie uczestniczyli pracownicy Gjensidige z Norwegii, Litwy i Łotwy. Multikulturowość środowiska pracy, wielość języków i lokalizacji stawiały przed wykonawcą wysokie wymagania zarówno jeśli chodzi o komunikację, jak i narzędzia, metodyki pracy, umiejętności i wiedzę techniczną. Sprawne zarządzanie projektem i wzorcowa wręcz współpraca z Gjensidige na linii klient-agencja sprawiły, że mimo bardzo napiętego harmonogramu, nowy portal został zrealizowany w ciągu 6 miesięcy, a prace programistyczne zostały zakończone na miesiąc przed planowanym terminem.
Zobacz stronę Gjensidige

Draudimas internetu | Pasiruošk netikėtumams su Gjensidige!

Draudimas kartu su Gjensidige! Rūpinamės draudimu ir savo klientais, jau 200 metų. Registruoti draudimo internetų įvykį, GREITA, PAPRASTA, PATOGU!

Czytaj więcej

Powiązane artykuły
W 100% elektryczne Renault ZOE w widoku 360 dzięki Virtual Car 360 Player

Na ulicach największych miast Polski można spotkać w 100% elektryczne Renault ZOE w barwach Traficara, z zasięgiem 300 km – największym w swojej klasie, w ramach specjalnej akcji Roadshow ZOE. Dzięki stworzonemu przez MakoLab Virtual Car 360 Player użytkownicy mogą zobaczyć jego prezentację 360 w kilku widokach online i sprawdzić poszczególne funkcje zanim usiądą za kierownicą.
Nowa wersja emulatora aplikacji R-Link2 dla Renault

MakoLab stworzył nową wersję emulatora R-Link dla Renault. R-Link2 emulator – bo tak brzmi pełna nazwa nowej wersji rozwiązania – to aplikacja webowa symulująca pracę systemu multimedialnego R-Link2, dostępnego w samochodach marki Renault. Jest ona szczególnie użyteczna dla potencjalnych partnerów biznesowych, gdyż umożliwia prezentację możliwości systemu dostępnego w samochodach Renault. Skorzystają z niej także klienci, którzy będą chcieli nauczyć się korzystać z systemu.
MakoLab promuje w Internecie markę Krotoski – Cichy

W czerwcu ruszyła kampania AdWords marki Krotoski – Cichy, autoryzowanego dealera marek Audi, Volkswagen i Volkswagen Użytkowe oraz Partnera serwisowego Škody. Za realizację działań promocyjnych w Internecie odpowiada agencja technologiczno – marketingowa MakoLab.
Konfigurator mebli w 3D dla marki Poldem – aplikacja mobilna

Branża meblarska inwestuje w nowe technologie. Aby dostosować się do wymagań nowoczesnych konsumentów chcących korzystać z rozwiązań jakie oferuje współcześnie technologia, Groupe Poldem zdecydowała się na stworzenie aplikacji mobilnej, która będzie wspierała proces sprzedaży mebli w salonach należących do sieci. Partnerem technologicznym projektu została agencja technologiczno-marketingowa MakoLab.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.