Mirek Sopek i Chemical Semantics na Venture Summit West 2016
Mirek Sopek i Chemical Semantics na Venture Summit West 2016

Mirek Sopek i Chemical Semantics na Venture Summit West 2016

Mirek Sopek, wiceprezes MakoLabu i prezes Chemical Semantics, wystąpił w drugim dniu Venture Summit West 2016 promując tematykę Data Publishing for the 21st Century i koncepcję opracowywaną przez zespół Chemical Semantics Inc.

Punktem wyjścia całego projektu jest fundamentalna zmiana, jaka zachodzi w formie dystrybucji wiedzy technicznej i naukowej. Wydawcy publikacji naukowych i technicznych w XXI wieku muszą stawić czoła nowej rzeczywistości i problemom wynikającym ze zmieniającego się modelu konsumpcji mediów i kanałów dotarcia – m.in. spadkowi sprzedaży tradycyjnych (drukowanych) książek, rosnącej popularności ebooków czy konkurujących z nimi portalom i platformom zapewniającym darmowy dostęp do danych naukowych.

Zdaniem Mirka Sopka współczesny przemysł wydawniczy musi przystosować się do realiów rynkowych lub… zginąć. Jedną z form dostosowania się do zmieniającego się świata jest Data Publishing – inicjatywa naukowców o nazwie Open Science, której celem jest udostępnianie wyników swoich badań i zbiorów danych w określony sposób i tak, by były one osiągalne i łatwe do znalezienia przez wszystkich zainteresowanych.
Aby przetrwać, wydawnictwa naukowe powinny skupić się na zastosowaniu narzędzi, platform i ekosystemu dla rozwoju Data Publishing, a dochód czerpać z różnego rodzaju usług abonamentowych. W tym momencie konkurencja na rynku tworzenia narzędzi do Data Publishing właściwie nie istnieje.
Niektóre firmy publikują już dane w tym modelu, tworząc odpowiednie narzędzia samodzielnie – m.in. F1000, HealthData, Nature (Sdata). Chemical Semantics pracuje nad własnym rozwiązaniem w tym obszarze, które będzie zaoferowane wydawcom decydującym się na wejście na rynek Data Publishing. To bardzo ciekawy obszar także dla potencjalnych inwestorów spoza ścisłego rynku wydawniczego.
Wystąpienie Mirka Sopka zostało odnotowane w profilu Facebook youngStartup Venture: https://www.facebook.com/youngStartupVentures/.
Tegoroczna edycja Venture Summit West, organizowana przez youngStartup Venture w Muzeum Historii Komputerów w Dolinie Krzemowej, jest już czwartą z kolei. Jej celem jest stworzenie przestrzeni do spotkań przedstawicielom najbardziej innowacyjnych firm z sektorów technologii, Cleantech, EdTech i Life Science z potencjalnymi inwestorami i partnerami strategicznymi.
Więcej informacji na temat Venture Summit West 2016 na stronie: http://www.youngstartup.com/west2016/overview.php.
Powiązane artykuły
Virtual Car 360 – przyszłość sprzedaży samochodów online

Virtual Car 360 to nowe narzędzie przeznaczone dla podmiotów zajmujących się sprzedażą samochodów nowych i używanych. Jest pierwszym na europejskim rynku kompletnym rozwiązaniem służącym przygotowywaniu materiałów i prezentacji konkretnych samochodów w trybie online, w widoku 360°. Marka Virtual Car 360 powstała przy współpracy firm realizujących projekty z zakresu automotive – CSP Automotive i MakoLab. Została stworzona po to, by maksymalnie skrócić i uprościć proces przygotowywania materiałów marketingowych i handlowych. Jest duża szansa, że zrewolucjonizuje sprzedaż samochodów online.
Dobre wieści! Pozyskaliśmy znaczące finansowanie jednego z naszych kluczowych projektów z obszaru Sztucznej Inteligencji – systemu inteligentnego wyszukiwania Search Insights (SI)

Search Insights (SI) to autorski, zaawansowany semantyczny system wyszukiwania opracowany przez MakoLab, znajdujący swoje zastosowanie w komercyjnych projektach realizowanych przez Spółkę. Korzysta on z mechanizmów, jakie tradycyjnie zaliczanie są do domeny AI (Sztucznej Inteligencji).
Mirek Sopek o tworzeniu branżowych ontologii w oparciu o schema.org na najważniejszej konferencji poświęconej „data-driven transformation” – EDW 2017 w Atlancie

W dniach 2-7 kwietnia w Atlancie (USA) będzie miała miejsce XXI edycja najważniejszego spotkania specjalistów ze świata biznesu i nauki zajmujących się problematyką Data Management – The XXIst Annual Enterprise Data World (EDW) Conference. Wśród prelegentów i słuchaczy znajdują się szefowie i osoby odpowiedzialne za obszar „digital” największych światowych koncernów z obszaru finansów, firm konsultingowych i doradczych a także podmiotów zaangażowanych w tworzenie innowacyjnych rozwiązań z obszaru semantyki i Big Data. W kontekście zarządzania biznesem w oparciu o dane (Data-Driven Business) nie ma w tym momencie ważniejszego wydarzenia na świecie.
Mirek Sopek na konferencji Data Amplified 2016 w Singapurze

W dniach 8-10 listopada w Singapurze miała miejsce konferencja Data Amplified 2016. The future of Business Reporting, organizowana przez xBRL. XBRL to światowe konsorcjum o charakterze non-profit, wyznaczające standardy w sprawozdawczości finansowej. Konferencja Data Amplified 2016 to z kolei jedno z najważniejszych wydarzeń, służących wymianie poglądów i określaniu dalszych kierunków działań w tym obszarze.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.