MakoLab prezentuje nowe rozwiązanie LEI.INFO na RegTech Data Summit 2018
Kopiuj tekst

MakoLab prezentuje nowe rozwiązanie LEI.INFO na RegTech Data Summit 2018

Na świecie jest ich już ponad 980 milionów. Działają w 170 krajach. To podmioty z sektora finansowego, które mogą zostać zidentyfikowane poprzez LEI – globalny standard uznawany i wymagany przez coraz większą liczbę regulatorów na całym świecie. Amerykańska spółka MakoLab USA opracowała platformę LEI.INFO, dzięki której można uzyskać natychmiastowy dostęp do bazy podmiotów posiadających LEI jak również otrzymać pomoc w uzyskaniu własnego unikalnego identyfikatora.

English version
7 marca w Waszyngtonie odbyła się pierwsza konferencja RegTech Data Summit 2018, której celem była wymiana doświadczeń na temat tworzenia rozwiązań, mających wesprzeć rozwój nowych technologii w kontekście wyzwań, jakie stoją przed podmiotami zaangażowanymi w tworzenie regulacji związanych z bezpieczeństwem i zarzadzaniem danymi. W wydarzeniu wzięli udział liderzy agencji rządowych USA, przedstawiciele Kongresu, branż działających na rynkach regulowanych przez administrację państwową oraz firm technologicznych. Wśród nich znalazł się również MakoLab. To właśnie podczas eventu CTO MakoLab, Mirosław Sopek wraz z Lakshmi Balasubramanian zaprezentowali nowe rozwiązanie LEI.INFO rozwijane przez MakoLab USA.

Czym jest RegTech?

Nowe technologie wykorzystywane w tworzeniu regulacji rynkowych "RegTech” mają umożliwić automatyzację procesów rejestracyjnych, kompleksową analizę danych, tworzenie przejrzystych przepisów i ograniczenie nadużyć w funkcjonowaniu podmiotów finansowych. Jest to możliwe tylko przy sprawnej współpracy administracji państwowej i biznesu. MakoLab od dawna prowadzi badania koncentrujące się na wykorzystaniu technologii semantycznych oraz Blockchain w celach zabezpieczenia tworzenia i przechowywania cyfrowych identyfikatorów. Wykorzystując koncepcję LEI i ogólnoświatowe trendy w działaniach ukierunkowanych na zapewnienie przejrzystego i równego dostępu do wiarygodnych  informacji, MakoLab stworzył LEI.INFO – narzędzie do identyfikacji podmiotów prawnych uczestniczących w transakcjach finansowych na rynkach globalnych.

Czym jest LEI?

LEI (Legal Entity Identifier) jest globalnym, najbardziej uniwersalnym i dynamicznie wdrażanym mechanizmem identyfikacji banków, instytucji finansowych a także wszystkich firm posiadających osobowość prawną ze wszystkich krajów świata. To unikalny 20-cyfrowy kod identyfikujący. Ostatnie regulacje europejskie (w szczególności MiFiDII / MiFiR) oraz nowa ustawa o przejrzystości finansowej wprowadzona do Kongresu USA w marcu 2017 r.  (FTA – Financial Transparency Act) świadczą o fundamentalnej roli LEI w branży finansowej. Liczba firm uzyskujących LEI stale rośnie. Tygodniowo przybywa ich około 15 000. Oczywiście nie bez powodu. Za posiadaniem identyfikatora finansowego opowiadają się liderzy tacy jak G20 czy międzynarodowa organizacja Financial Stability Board monitorująca rozwój legislacji oraz działania regulatorów na całym świecie. Rosnące znaczenie LEI powoduje, że każdy podmiot prawny działający w sektorze finansowym wkrótce będzie musiał się posługiwać tym identyfikatorem.

W jaki sposób LEI.INFO może wpłynąć na relacje biznesowe?

LEI.INFO to bardzo zaawansowana technologicznie platforma działająca w modelu SAAS i wykorzystująca technologię semantyczną. LEI.INFO oferuje szeroką gamę usług związanych z LEI, w tym wsparcie w procesie rejestracji nowych podmiotów w bazie LEI, wsparcie w znalezieniu odpowiedniego kodu LEI dla podmiotu prawnego oraz odczytywanie kodów LEI zarówno przez ludzi, jak i maszyny.
Celem twórców LEI.INFO jest dostarczenie skutecznych narzędzi, które pomogą innym firmom znaleźć wiarygodnego dostawcę, partnera lub klienta. Wydajny silnik zapytań pomaga zebrać wszystkie istotne informacje, w tym historyczne dane LEI, dotyczące ich działalności.
LEI.INFO oferuje również szereg usług integracyjnych w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących podmiotów prawnych, które mogą mieć kluczowe znaczenie zarówno w przypadku procesów KYC (Know Your Customer), jak i klientów.

LEI.INFO w obecnej postaci to dopiero początkowa faza rozwoju naszego produktu, którego głównym celem jest pewna i godna zaufania identyfikacja firm w przestrzeni cyfrowej. Globalny system LEI, jakiego jesteśmy częścią, identyfikuje w sposób pewny bank (lub dowolną firmę) dla jego klientów niezależnie od kraju pochodzenia lub pierwotnej rejestracji. Pozwala to na dostarczanie wiarygodnych informacji o firmach o skali wiarygodności do niedawna niemożliwej do osiągnięcia. Recepcja naszego systemu podczas konferencji RegTech 2018 w Waszyngtonie potwierdza nasze przekonanie o dużej wartości naszej nowej propozycji z obszaru łączącego FinTech i RegTech.

Mirosław Sopek, CTO MakoLab

Identyfikacji dowolnego podmiotu dysponującego LEI można dokonać na stronie https://lei.info lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej w wersji na Androida i iOS również stworzonej przez zespół MakoLab.
Powiązane artykuły
MakoLab laureatem Forum Firm Rodzinnych 2018 magazynu Forbes

23 października 2018 roku odbyła się uroczysta Gala Forum Firm Rodzinnych 2018 organizowana przez miesięcznik Forbes. Wśród wyróżnionych znalazła się agencja MakoLab SA, istniejąca na rynku od blisko 30 lat.
MakoLab SA ma #NoweWidoki dla pracowników

MakoLab – spółka realizująca projekty z obszaru transformacji cyfrowej dla globalnych koncernów i największych polskich instytucji, współpracująca m.in. z grupą Renault-Nissan, Toyota Motor Europe, Gjensidige czy mBank – jako pierwszy najemca wprowadziła się do biura w nowopowstałym prestiżowym kompleksie biurowym Ogrodowa 8 – w samym sercu Łodzi. Wywodzący się z  Łodzi lider rozwiązań internetowych dla biznesu zatrudnia już ponad 230 osób, które poza łódzką centralą, pracują w różnych miejscach na świecie – w tym w biurach w Paryżu, Londynie i na Florydzie. Nowych pracowników wciąż przybywa, stąd decyzja o zmianie łódzkiego adresu i wybór najnowocześniejszego obecnie biurowca w Łodzi, spełniającego wysokie wymagania firmy, realizującej zaawansowane technologicznie projekty dla światowych liderów, głównie z branż motoryzacyjnej i finansowej.
MakoLab SA w nowej lokalizacji!

MakoLab SA – Digital Solutions Agency – jest jednym z pierwszym najemców w nowopowstałym, biznesowym centrum Łodzi, zlokalizowanym przy ul. Ogrodowej 8. Mimo, że oficjalnie otwarcie nowej siedziby firmy nastąpi dopiero 2 października, pracownicy już niebawem rozpoczną pracę w tej nowoczesnej i zaprojektowanej w kreatywny sposób przestrzeni. Dynamiczny rozwój firmy, zatrudniającej obecnie ponad 230 osób, a także nowe biuro pozwoli w najbliższym czasie powiększyć zespół pracowników o kilkadziesiąt kolejnych osób. Obecnie firma prowadzi rekrutację na stanowiska project managerów, programistów znających różne języki programowania oraz specjalistów od e-marketingu. Hasło przewodnie otwarcia brzmi #NoweWidoki. Kryje się pod tym dużo nowego, zarówno dla firmy, ludzi, którzy ją tworzą, nowych pracowników, ale też miasta.
Punkt dla MakoLab – wyróżnienie w plebiscycie ,,Punkt dla Łodzi”

MakoLab uzyskał wyróżnienie w konkursie ,,Punkt dla Łodzi”. Firma zwyciężyła w kategorii Instytucje - za zasługi dla promowania Łodzi na polu międzynarodowego biznesu internetowego.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.