MakoLab prezentuje nowe rozwiązanie LEI.INFO na RegTech Data Summit 2018

MakoLab prezentuje nowe rozwiązanie LEI.INFO na RegTech Data Summit 2018

Opublikowany

Na świecie jest ich już ponad 980 milionów. Działają w 170 krajach. To podmioty z sektora finansowego, które mogą zostać zidentyfikowane poprzez LEI – globalny standard uznawany i wymagany przez coraz większą liczbę regulatorów na całym świecie. Amerykańska spółka MakoLab USA opracowała platformę LEI.INFO, dzięki której można uzyskać natychmiastowy dostęp do bazy podmiotów posiadających LEI jak również otrzymać pomoc w uzyskaniu własnego unikalnego identyfikatora.

7 marca w Waszyngtonie odbyła się pierwsza konferencja RegTech Data Summit 2018, której celem była wymiana doświadczeń na temat tworzenia rozwiązań, mających wesprzeć rozwój nowych technologii w kontekście wyzwań, jakie stoją przed podmiotami zaangażowanymi w tworzenie regulacji związanych z bezpieczeństwem i zarzadzaniem danymi. W wydarzeniu wzięli udział liderzy agencji rządowych USA, przedstawiciele Kongresu, branż działających na rynkach regulowanych przez administrację państwową oraz firm technologicznych. Wśród nich znalazł się również MakoLab. To właśnie podczas eventu CTO MakoLab, Mirosław Sopek wraz z Lakshmi Balasubramanian zaprezentowali nowe rozwiązanie LEI.INFO rozwijane przez MakoLab USA.

Czym jest RegTech?

Nowe technologie wykorzystywane w tworzeniu regulacji rynkowych "RegTech” mają umożliwić automatyzację procesów rejestracyjnych, kompleksową analizę danych, tworzenie przejrzystych przepisów i ograniczenie nadużyć w funkcjonowaniu podmiotów finansowych. Jest to możliwe tylko przy sprawnej współpracy administracji państwowej i biznesu. MakoLab od dawna prowadzi badania koncentrujące się na wykorzystaniu technologii semantycznych oraz Blockchain w celach zabezpieczenia tworzenia i przechowywania cyfrowych identyfikatorów. Wykorzystując koncepcję LEI i ogólnoświatowe trendy w działaniach ukierunkowanych na zapewnienie przejrzystego i równego dostępu do wiarygodnych  informacji, MakoLab stworzył LEI.INFO – narzędzie do identyfikacji podmiotów prawnych uczestniczących w transakcjach finansowych na rynkach globalnych.

Czym jest LEI?

LEI (Legal Entity Identifier) jest globalnym, najbardziej uniwersalnym i dynamicznie wdrażanym mechanizmem identyfikacji banków, instytucji finansowych a także wszystkich firm posiadających osobowość prawną ze wszystkich krajów świata. To unikalny 20-cyfrowy kod identyfikujący. Ostatnie regulacje europejskie (w szczególności MiFiDII / MiFiR) oraz nowa ustawa o przejrzystości finansowej wprowadzona do Kongresu USA w marcu 2017 r.  (FTA – Financial Transparency Act) świadczą o fundamentalnej roli LEI w branży finansowej. Liczba firm uzyskujących LEI stale rośnie. Tygodniowo przybywa ich około 15 000. Oczywiście nie bez powodu. Za posiadaniem identyfikatora finansowego opowiadają się liderzy tacy jak G20 czy międzynarodowa organizacja Financial Stability Board monitorująca rozwój legislacji oraz działania regulatorów na całym świecie. Rosnące znaczenie LEI powoduje, że każdy podmiot prawny działający w sektorze finansowym wkrótce będzie musiał się posługiwać tym identyfikatorem.

W jaki sposób LEI.INFO może wpłynąć na relacje biznesowe?

LEI.INFO to bardzo zaawansowana technologicznie platforma działająca w modelu SAAS i wykorzystująca technologię semantyczną. LEI.INFO oferuje szeroką gamę usług związanych z LEI, w tym wsparcie w procesie rejestracji nowych podmiotów w bazie LEI, wsparcie w znalezieniu odpowiedniego kodu LEI dla podmiotu prawnego oraz odczytywanie kodów LEI zarówno przez ludzi, jak i maszyny.
Celem twórców LEI.INFO jest dostarczenie skutecznych narzędzi, które pomogą innym firmom znaleźć wiarygodnego dostawcę, partnera lub klienta. Wydajny silnik zapytań pomaga zebrać wszystkie istotne informacje, w tym historyczne dane LEI, dotyczące ich działalności.
LEI.INFO oferuje również szereg usług integracyjnych w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących podmiotów prawnych, które mogą mieć kluczowe znaczenie zarówno w przypadku procesów KYC (Know Your Customer), jak i klientów.

LEI.INFO w obecnej postaci to dopiero początkowa faza rozwoju naszego produktu, którego głównym celem jest pewna i godna zaufania identyfikacja firm w przestrzeni cyfrowej. Globalny system LEI, jakiego jesteśmy częścią, identyfikuje w sposób pewny bank (lub dowolną firmę) dla jego klientów niezależnie od kraju pochodzenia lub pierwotnej rejestracji. Pozwala to na dostarczanie wiarygodnych informacji o firmach o skali wiarygodności do niedawna niemożliwej do osiągnięcia. Recepcja naszego systemu podczas konferencji RegTech 2018 w Waszyngtonie potwierdza nasze przekonanie o dużej wartości naszej nowej propozycji z obszaru łączącego FinTech i RegTech.

Mirosław Sopek, CTO MakoLab

Identyfikacji dowolnego podmiotu dysponującego LEI można dokonać na stronie https://lei.info lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej w wersji na Androida i iOS również stworzonej przez zespół MakoLab.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły